Jak usprawnić monitorowanie bezpieczeństwa za pomocą Security Center GENETEC

Zapewnienie bezpieczeństwa ludziom oraz mieniu nie zawsze jest łatwym zadaniem. W ruchliwym środowisku można monitorować kamery, drzwi, włamania, a także odpowiadać na wezwania domofonu i obsługiwać alarmy. Do tego dochodzi nadzorowanie zadań konserwacyjnych oraz innych pojawiających się problemów.

Znalezienie sposobów na efektywne zarządzanie zadaniami i skuteczny monitoring może przyczynić się do wzmocnienia poczucia kontroli. Choć prawdopodobnie to Państwo jako pierwsi wyrażą zainteresowanie nowymi funkcjami systemu, to może okazać się, że w ciągu dnia ciężko będzie je wszystkie poznać.

Właśnie dlatego zebraliśmy 5 prostych sposobów, które pokazują, jak darmowe funkcje w Security Center mogą pomóc organizacji w rozwiązaniu pojawiających się problemów i odciążyć zespół ds. bezpieczeństwa.
Jak usprawnić monitorowanie bezpieczeństwa za pomocą Security Center

W tym wpisie:

Dostosowanie układów kafelków monitorowania

Podczas aktywnego monitorowania bezpieczeństwa, na ekranie może znajdować się kilka kafelków z różnymi widokami z kamer wideo. Choć jest to przydatne, to istnieją sposoby na maksymalne wykorzystanie tej przestrzeni.

Utworzenie niestandardowych układów kafelków i wypełnienie ich konkretnymi kamerami, mapami lub innymi ważnymi danymi, które są istotne dla tego, co nadzorujemy jest pierwszym krokiem do oszczędności czasu. Na przykład, obok ważnego punktu widzenia kamery, umieszczenie kafelków z odczytami ALPR na żywo i planem budynku.

Monitoring systemow bezpieczenstwa GENETEC POLSKA

Każdy układ może zostać dostosowany do zadań związanych z monitorowaniem. Na przykład strażnik szkolny może monitorować uczniów wychodzących z budynku, mając kilka różnych widoków. Mogą to być widoki z kamer przy wejściu głównym, samochodów wjeżdżających na posesję czy przegląd alarmów na mapie obiektu.

Można również stworzyć różne układy kafelków w ramach monitorowania w Security Center, nadawać im nazwy oraz zapisywać je do wykorzystania w przyszłości. Wystarczy kliknąć niestandardowy układ kafelków, który potrzebny jest do wykonania określonego zadania i monitorować wszystkie niezbędne informacje na ekranie.

Konfiguracja nakładek śledzenia wizualnego

Śledzenie wizualne jest kolejną darmową funkcją Security Center, która pozwala zaoszczędzić czas w kluczowych momentach śledzenia podejrzanych osób w budynku. Pozwala ona również nadzorować oparte na wideo obchody strażników bez wychodzenia z biura.

Jak to działa? Wystarczy kliknąć na graficzne nakładki określonego obszaru na kafelku wideo, aby szybko przełączyć się z kamery na kamerę.

Funkcja Visual Tracking działa również podczas oglądania obrazu na żywo lub wcześniej nagranego. Oznacza to, że można śledzić intruzów na terenie nieruchomości podczas dochodzenia, dzięki czemu otrzymamy pełen opis zdarzenia.

Skonfigurowanie ustawień śledzenia wizualnego jest łatwym procesem, który umożliwia szybkie łączenie kamer ze sobą. Wystarczy wybrać kamerę, a potem narysować nakładkę na kafelku kamery, w miejscu, w którym chcemy przejść do następnego widoku. Następnie możemy połączyć tę nakładkę z inną kamerą i gotowe. Nakładki mogą mieć różne rozmiary, kształty i kolory w zależności od preferencji lub potrzeb.

W ramach systemu można utworzyć dowolną liczbę nakładek i linków do kamer. Zalecamy jednak tworzenie linków, które wskazują na pobliskie kamery, tak, aby ułatwić zespołowi poruszanie się po przestrzeni lub budynku.

Nie trzeba robić wszystkiego na raz. Można rozpocząć od miejsc najbardziej wrażliwych lub o dużym natężeniu ruchu, a następnie rozbudowywać je o kolejne obszary.

Szybkie wyszukiwanie

Podczas aktywnego monitorowania środowiska można napotkać coś, co wygląda nieprawidłowo. Korzystając z funkcji szybkiego wyszukiwania w programie Genetec Security Center można natychmiast zbadać podejrzaną aktywność, aby dowiedzieć się co się stało.

Załóżmy, że przeglądamy kamery i zauważamy, że w określonym obszarze jest wybite okno. Narzędzie szybkiego wyszukiwania można uruchomić klikając ikonę aktówki na panelu bocznym zadania monitorowania.

Szybkie wyszukiwanie pomaga zawęzić nagrania wideo, aby znaleźć dokładny moment wystąpienia zdarzenia. W tym celu wyświetlane są miniatury nagrań z równych odstępów czasu w danym okresie. Wybór pomiędzy monitorami można również rozszerzyć tak, by zobaczyć zestaw obrazów z danego okresu aż do zlokalizowania materiału filmowego dotyczącego zdarzenia.

Połączenie wszystkich podmiotów

Wielu operatorów twierdzi, że warto korzystać z funkcji mapy Plan Manager w Security Center. Pozwala ona na szybkie odnalezienie drzwi, domofonów czy kamer szczególnie w większych, bardziej rozległych środowiskach lub instalacjach wielostanowiskowych.

Chociaż większość z nich dodaje wszystkie jednostki do swoich map, to niewiele osób poświęca czas na połączenie ich ze sobą. W praktyce warto upewnić się, że drzwi są powiązane z pobliskimi kamerami, domofonami oraz innymi urządzeniami.

Połączenie podmiotów umożliwia między innymi odblokowywanie drzwi podczas rozmowy przez interkom czy zobaczenie powiązanego wideo, gdy ktoś pojawia się przy drzwiach.

Jest to kluczowy krok do uzyskania maksymalnych korzyści z ujednoliconych zabezpieczeń i choć wydaje się, że to drobiazg, to tego rodzaju konfiguracja na najwyższym poziomie może przynieść korzyści w postaci skrócenia czasu reakcji na zdarzenia. Dzięki niej nie trzeba wracać do mapy i szukać pobliskiego urządzenia w trakcie wykonywanego zadania.

Funkcja nagrywania zdarzeń

Gdy monitorujemy swoje środowisko i zauważamy, że dzieje się coś niepokojącego warto posiadać narzędzie do natychmiastowego nagrywania dowodów. Funkcja nagrywania dowodów w Security Center daje Państwu taką możliwość.

Po włączeniu funkcji nagrywania incydentów kamery, które mają być nagrywane można przeciągnąć na kafelek monitorowania. Nagrania z tych kamer będą automatycznie zachowywane w kolejności i jako jeden klip wideo.

Funkcja nagrywania incydentu umożliwia stworzenie scenariusza trwającego zdarzenia, który następnie można zapisać i wyeksportować jako skompilowaną sekwencję z notatkami operatora, alarmami lub innymi informacjami. Dzięki temu powstaje kompletny raport o zdarzeniu, który można zachować do wykorzystania w przyszłości lub udostępnić osobom trzecim. Odbiorcy mogą łatwo obejrzeć plik za pomocą odtwarzacza wideo.

Wykorzystywanie zadania raport o zdarzeniu wraz z funkcją śledzenia wizualnego stanowi potężne połączenie, które usprawnia cały proces reagowania i dochodzenia. Dzięki niemu nie tylko będą Państwo w stanie śledzić intruzów oraz współpracować z personelem na miejscu zdarzenia, lecz również  spakować wszystkie dowody i notatki w jeden schludny oraz łatwy do udostępnienia plik.

 

Masz pytania? Napisz.

Więcej wpisów:

Security Center 5.12.1 jest dostępne!

Poznaj nowe narzędzia do automatyzacji i jako pierwszy skorzystaj z łatwego, wydajnego a przede wszystkim nowoczesnego zestawu funkcji do zarządzania automatyzacją w Security Center.