Unifikacja i integracja – połączenie systemów bezpieczeństwa fizycznego

Połączenie systemów bezpieczeństwa fizycznego jest krokiem w kierunku większej efektywności operacyjnej i oszczędności kosztów.
Unifikacja i Integracja systemów bezpieczeństwa fizycznego

W tym wpisie:

Dlaczego unifikacja jest najlepszą ścieżką rozwoju dla Twojej firmy?

Współpraca systemów bezpieczeństwa fizycznego jest krokiem w kierunku większej efektywności operacyjnej i oszczędności kosztów. Budując plan realizacji tego celu, należy zadać pytanie czy firma powinna:

  • zintegrować systemy,
  • ujednolicić wszystko w ramach jednej platformy, 
  • czy też użyć unifikacji jako pierwszego kroku, a następnie dodać inne zintegrowane rozwiązania do platformy w późniejszym czasie.

Aby znaleźć właściwą odpowiedź na to pytanie, ważne jest, aby dobrze zrozumieć różnicę między unifikacją, a integracją.

Różnice pomiędzy unifikacją, a integracją systemów bezpieczeństwa

UNIFIKACJA

Platforma, która płynnie łączy wszystkie aplikacje zabezpieczające w jednym interfejsie, gdzie znajdzie się m.in.:

  • komunikacja
  • monitoring wideo
  • inteligentna analiza wideo
  • automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych
  • kontrola dostępu
  • i wiele innych

INTEGRACJA

Integracja to połączenie wielu niezależnych systemów.

roznice między unifikacją a integracją systemów bezpieczeństwa

Jak działa unifikacja, a jak integracja?

UNIFIKACJA

Zunifikowany system ma na celu realizację szerokiego zakresu zadań, związanych z bezpieczeństwem. Natywne i zewnętrzne źródła danych zgromadzone są w jednym miejscu i przejrzyście współpracują. System można powiększać wraz z dodawaniem nowych technologii.

INTEGRACJA

Zintegrowany system składa się z niezależnych rozwiązań wielu dostawców, połączonych poprzez host. Dedykowany host, budowany dla określonych technologii niesie pewne ograniczone zestawy zadań dla nowych źródeł danych, które są dołączane do systemu.

Zacznij od unifikacji, a integracja nastąpi później.

Każda organizacja i instalacja bezpieczeństwa fizycznego jest inna. Nie ma więc uniwersalnej odpowiedzi na pytanie czy we wdrożeniu należy wybrać integrację zamiast unifikacji czy odwrotnie.

Unifikacja może jednak zapewnić głęboką łączność między głównymi systemami zabezpieczeń, co przynosi korzyści w przyszłości. Strategię unifikacji można również uzupełnić, wprowadzając w dowolnym momencie integrację innych firm do tej samej platformy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu operatorzy mogą korzystać z platformy jednego dostawcy, jednocześnie mając dostęp do wszystkich rodzajów nowych technologii, które najlepiej pasują do danej organizacji.

Dwie ważne kwestie podczas łączenia systemów bezpieczeństwa.

Kluczowym czynnikiem sukcesu w łączeniu metod unifikacji i integracji jest standaryzacja rozwiązań o otwartej architekturze. Umożliwia ona większą interoperacyjność wszystkich rozwiązań i sprawia, że proces wprowadzania nowych urządzeń lub systemów do ujednoliconej platformy jest znacznie łatwiejszy i płynniejszy w późniejszym czasie.

W obliczu rosnącej liczby cyberprzestępstw, ryzyko związane z łańcuchem dostaw również powinno znaleźć się na celowniku podczas podejmowania decyzji o integracji lub unifikacji systemów. Dzieje się tak dlatego, że gdy wszystkie systemy są połączone, to najsłabsze ogniwo zawsze tworzy największą podatność na ataki.

W miarę łączenia systemów przedsiębiorstwo zacznie również zbierać i przetwarzać więcej danych w ramach swojej działalności. Zapewnienie dodatkowej pewności, że firma jest chroniona, pozwoli właścicielom spać spokojnie.

Dlatego tak ważne jest, aby współpracować z dostawcami rozwiązań, dla których ochrona danych i prywatności jest priorytetem. Takie badanie due diligence nie tylko pomoże odeprzeć ewoluujące zagrożenia cybernetyczne, ale także wspiera budowanie silnej architektury cybernetycznej, na której będzie możliwość rozwijania operacji związanych z bezpieczeństwem i przetwarzaniem danych.

Masz pytania? Napisz.

Więcej wpisów:

Jak usprawnić monitorowanie bezpieczeństwa za pomocą Security Center

Jak usprawnić monitorowanie bezpieczeństwa za pomocą Security Center GENETEC

Zapewnienie bezpieczeństwa ludziom oraz mieniu nie zawsze jest łatwym zadaniem. W ruchliwym środowisku można monitorować kamery, drzwi, włamania, a także odpowiadać na wezwania domofonu i obsługiwać alarmy. Do tego dochodzi nadzorowanie zadań konserwacyjnych oraz innych pojawiających się problemów.

Znalezienie sposobów na efektywne zarządzanie zadaniami i skuteczny monitoring może przyczynić się do wzmocnienia poczucia kontroli. Choć prawdopodobnie to Państwo jako pierwsi wyrażą zainteresowanie nowymi funkcjami systemu, to może okazać się, że w ciągu dnia ciężko będzie je wszystkie poznać.

Właśnie dlatego zebraliśmy 5 prostych sposobów, które pokazują, jak darmowe funkcje w Security Center mogą pomóc organizacji w rozwiązaniu pojawiających się problemów i odciążyć zespół ds. bezpieczeństwa.

Oferta pracy

Dołącz do zespołu EST Polska – dystrybutora innowacyjnych systemów bezpieczeństwa.

dożywotnia gwarancja czytników

Dożywotnia gwarancja STID

STID mając na uwadze oczekiwania Klientów oferuje dożywotnią gwarancję na swoje czytniki klawiatury i Hybrid Architect®.